11. ročník festivalu Open House Praha
Otevřené budovy | 17.–18. května 2025
Jak probíhají prohlídky a je potřeba se někde předem registrovat?
Odpovědi na všechny dotazy pro vás máme na jednom místě!
Festival otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 12. do 18. května 2025. Jedenáctý ročník svátku městské architektury o víkendu 17. a 18. května zdarma zpřístupní 125 budov a prostorů na celém území hlavního města. V týdnu od 12. května váš čeká i bohatý doprovodný program, jehož součástí jsou debaty, přednášky, procházky a další akce. Kompletní seznam doprovodných akcí bude k dispozici koncem dubna. Na víkendové prohlídky budov se není třeba předem registrovat, některé doprovodné akce ale registraci či nákup vstupenek vyžadují.
Od pondělí 12. května nás můžete navštívit ve festivalovém infocentru, které se nachází v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha-Nové Město, vstup z ulice). Ve všední dny máme otevřeno od 10 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 19 hodin.
Těšíme se na vás!


S aplikací Open House Praha vás nic nepřekvapí
O festivalovém víkendu otevřených budov 17. a 18. května 2025 se v mobilní aplikaci zobrazí aktuální informace o provozu v jednotlivých budovách, např. délka prohlídky, čekání nebo upozornění v případě nenadálé události. Aplikace také nabízí jednoduchý a bezpečný způsob nákupu a rezervace vstupenek na všechny akce Open House Praha, včetně doprovodných festivalových akcí. Ke stažení je zdarma pro systémy Android i iOS. Aplikace se přepne do festivalového modu na začátku května, ale už předtím si v ní můžete zarezervovat vstupenky na akce doprovodného programu.
Témata, výročí a novinky
Mottem letošního ročníku festivalu je Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti. Tematickou linkou je série diskuzí Školy pro budoucí generace, která se propisuje i do víkendového programu. Připomínáme si několik výročí souvisejících se železnicí, např. příjezd prvního vlaku do Prahy na lokomotovní depo Masarykova nádraží. Mezi více než 30 novinkami jsou poprvé zastoupeny i domovy pro seniory, jako je Nová slunečnice a Domov pro seniory Chodov, oba od dvojice Jan Línek a Vlado Milunić, a také domov Palata. Nahlédnout můžete i do sídla velvyslanectví Litvy a Lucemburska nebo do řady vysokoškolských kolejí, jako je Budeč, Jednota nebo Centrum Krystal. V programu nechybí ani prostory v areálu Pražského hradu nebo budova Činoherního klubu od první promované architektky v ČSR Milady Petříkové-Pavlíkové.


Školy pro budoucí generace
S ohledem na motto letošního festivalu jsme se rozhodli zaměřit na podobu škol, v nichž dětem předáváme vzdělanost, kulturu a schopnost se učit. Jaké hodnoty jsou pro nás důležité a jak se promítají do architektury školských staveb? Během festivalového víkendu 17. a 18. května 2025 se v rámci tematické linky Školy pro budoucí generace otevře Střední odborná škola na Českobrodské, Pavilon tropického zemědělství ČZU, lesní třída MŠ Milíčův dům, Fakulta sociálních věd UK a další.
Architektura pro všechny
Snažíme se odstraňovat bariéry, které mohou bránit lidem v poznávání města a jeho architektury. I letos jsou připraveny speciální prohlídky pro návštěvníky*ice se zrakovým a sluchovým postižením. Součástí těchto prohlídek je tlumočení do českého znakového jazyka a simultánní přepis výkladu (pro neslyšící) a také haptické plány, 3D modely, listy v Braillově písmu a popisy tras (pro nevidomé). Tyto prohlídky jsou plánovány na konkrétní časy, proto vás prosíme, abyste těmto organizovaným skupinám návštěvníků*ic umožnili přednostní vstup do budov. Časy prohlídek jsou uvedeny i v popisu jednotlivých budov.
